Problemy z koncentracją u dziecka
Problemy z koncentracją u dziecka mogą pojawiać się nawet we wczesnym wieku. Umiejętność skupienia na czymś uwagi jest bardzo istotna już podczas procesu poznawczego. W związku z tym warto od samego początku obserwować zachowanie dziecka, ponieważ brak koncentracji może powodować w późniejszym okresie problemy z zapamiętywaniem oraz efektywnym zdobywaniem wiedzy w szkole.
Jak rozpoznać problemy z koncentracją u dziecka?
Brak skupienia uwagi może objawiać się na różne sposoby. Jednym z nich jest na przykład nadaktywność – pociecha nie potrafi spokojnie usiedzieć w miejscu i zamiast słuchać, co się do niej mówi lub wykonywać określone polecenia, szuka sobie innego zajęcia lub rozprasza kolegów. Takie objawy często wiążą się z problemami emocjonalnymi.
Dziecko mające problemy z koncentracją nie potrafi skupić się na jednej czynności, nieustannie zwraca uwagę na bodźce zewnętrzne, np. włączony telewizor czy radio. Innym objawem może być tak zwane „bujanie w obłokach”. Możemy o nim mówić, kiedy dziecko bardzo powoli wykonuje powierzone mu zadanie i ciągle odpływa gdzieś myślami.
Niepokojące mogą być również: gubienie przedmiotów, niechęć do podejmowania dłuższego wysiłku umysłowego, nieład wokół siebie czy zapominanie o powierzonych obowiązkach. Kumulacja niepokojących oznak połączonych z agresją może świadczyć o tym, że potrzebne będzie wykonanie testów na ADHD W większości przypadków wystarczą jednak proste ćwiczenia na koncentrację.
Jak radzić sobie z problemami z koncentracją u dziecka?
Jeżeli zauważysz, że Twój maluch przejawia któryś z wymienionych objawów, musisz jak najszybciej zareagować. Dobrym rozwiązaniem będzie konsultacja z psychologiem dziecięcym , który zdiagnozuje dziecko i w razie potrzeby zaleci odpowiednie metody walki z problemami z koncentracją.