Fizjoterapia niemowląt i małych dzieci
Zajęcia stymulująco-terapeutyczne dla dzieci
Diagnostyka, ocena rozwoju, stymulacja psychoruchowa niemowlęcia i małego dziecka.
Fizjoterapia dzieci i młodzieży metodami neurorozwojowymi w zakresie:
- wyrównywania zaburzeń psychoruchowych,
- korekcji wad postawy ciała, kończyn dolnych i stóp,
- usprawniania bocznych skrzywień kręgosłupa,
- rehabilitacji neurologicznej oraz ortopedycznej.
Zajęcia psychomotoryki dla dzieci w wieku przedszkolnym.
Diagnostyka oraz terapia niemowląt I małych dzieci z problemami neurologicznymi metodą NDT-BOBATH
W metodzie tej, opartej o prawidłowy neurorozwój dziecka, w usprawnianiu stosuje się następstwo rozwojowe i specyficzne formy ułatwiania ruchów, które normalizują napięcie mięśniowe, hamują nieprawidłowe reakcje odruchowe a torują pożądane. Ruchy prowadzone podczas stymulacji (techniki wspomagania za głowę, obręcz kończyny górnej i obręcz kończyny dolnej) zbliżone są do naturalnych ruchów wykonywanych spontanicznie przez zdrowo rozwijające się dziecko, będące w danym wieku rozwojowym. Podkreśla się tu znaczenie indywidualnego prowadzenia ćwiczeń dla danego przypadku, dostosowania ich do rodzaju porażenia i przebiegu usprawniania. Zasób ćwiczeń jest bardzo bogaty a obserwacja pacjenta wnikliwa (w celu uniknięcia schematycznych oddziaływań w usprawnianiu). Szczególną uwagę przywiązuje się do uczestnictwa rodziców w usprawnianiu i stosowania przez nich odpowiednich stymulacji w czasie zabiegów pielęgnacyjnych (tj. sposobów noszenia, kąpania, ubierania, karmienia itp.) i zabawy z dzieckiem.
Zajęcia psychoruchowe dla niemowląt I małych dzieci I ich rodziców - "mama, Tata I Ja"
Zajęcia prowadzące do normalizacji napięcia mięśniowego, rozwoju funkcji równoważnych w różnych pozycjach, fizjologicznego rozwoju psychomotorycznego dziecka, budowania więzi z rodzicami, wczesnej stymulacji zmysłowo-ruchowej, wdrażające rodziców do wspólnej zabawy, uczestnictwa w usprawnianiu i stosowania odpowiednich stymulacji sprzyjających prawidłowemu rozwojowi dziecka we wszystkich sferach.
Usprawnianie skolioz, wad postawy ciała, kończyn dolnych I stóp, stanów pourazowych (ortopedycznych I neurologicznych) oraz wad wrodzonych I nabytych narządu ruchu
Usprawnianie prowadzone w oparciu o nowoczesne metody neurorozwojowe (elementy metody Brunkow, Vojty, PNF, NDT-Bobath, Scharl, terapii manualnej), wykorzystujące funkcjonalność i bezbolesność, wprowadzające treningi samoobsługi, chroniące pacjenta przed samoistną, patologiczną kompensacją. Cechą charakterystyczną jest tu pełna diagnostyka funkcjonalna pozwalająca na bezpieczne prowadzenie skutecznej terapii. Usprawnianie skolioz według metod korekcji symetrycznej i asymetrycznej w zależności od potrzeb i stanu ortopedycznego oraz funkcjonalnego pacjenta.
Gimnastyka korekcyjna, zajęcia psychoruchowe dla dzieci w wieku przedszkolnym I szkolnym
Gimnastyka ogólnorozwojowa z elementami korekcji postawy ciała i stóp, ćwiczenia o charakterze korekcyjnym, ćwiczenia psychomotoryczne z elementami kształtowania schematu ciała, orientacji przestrzennej, koordynacji, naprzemienności ruchowej, skoczności, zwinności i równowagi, ćwiczenia rozwijające cechy motoryczne i ogólną sprawność dziecka, ćwiczenia o charakterze wyrównawczym z wykorzystaniem elementów metod C.Orffa, R.Labana, P.Dennisona, terapii metodą integracji sensorycznej (SI) i metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne.
Taping (plastrowanie)
Taping to metoda terapeutyczna polegająca na oklejaniu wybranych fragmentów ciała plastrami o specjalnej strukturze. Nalepiony plaster jest źródłem bodźców wyłącznie mechanicznych (nie jest nasączony żadnym lekiem) i w zależności od rodzaju, sposobu i miejsca aplikacji, ma różnorakie oddziaływanie. Oddziaływuje na mięśnie, powięzie, stawy, układ limfatyczny i nerwowy. Działanie tapingu polega na zmniejszeniu bólu mięśni i stawów, usuwaniu obrzęków limfatycznych, wspomaganiu pracy mięśni oraz korygowaniu niewłaściwej pozycji stawu. Taping znajduje zastosowanie w fizjoterapii przeciwbólowej, ortopedycznej, sportowej, neurologicznej, pediatrycznej, pooperacyjnej.
Masaż Shantala I masaż leczniczy w pełnym zakresie
Masaż stymulacyjny dla niemowląt i małych dzieci, normalizujący bodźce dotykowe, rozwijający prawidłową wrażliwość oraz czucie ciała u dzieci. Stosowany również dla poprawy ukrwienia i elastyczności mięśni, działa rozluźniająco na nadmiernie napięte mięśnie.
Szkolenia I warsztaty terapeutyczne
Szkolenia, warsztaty terapeutyczne w zakresie oceny rozwoju psychoruchowego oraz terapii niemowląt, dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Przeznaczone dla:
- nauczycieli wychowania przedszkolnego i zintegrowanego, pedagogów, psychologów, logopedów, fizjoterapeutów, terapeutów integracji sensorycznej, terapeutów zajęciowych, innych specjalistów pracujących z niemowlętami i małymi dziećmi (do 2 roku życia), z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, w placówkach służby zdrowia, oświatowo-wychowawczych, integracyjnych i ośrodkach terapeutycznych;
- dla rodziców, jako warsztaty instruktażowe.
Szczegółowe informacje: www.gelmareh.pl