Badanie słuchu u dzieci
Pierwsze badanie słuchu u dzieci jest przeprowadzane w drugiej dobie życia. Należy jednak pamiętać o tym, że problemy można zauważyć w późniejszym okresie, dlatego warto na bieżąco obserwować pociechę. Zaburzenia słuchu mogą pojawić się po różnego rodzaju urazach lub chorobach.
Kiedy przeprowadzić badania słuchu u dziecka?
Noworodek wyłapuje dźwięki już od urodzenia. Po upływie ok. 5 miesięcy potrafi rozpoznać głosy rodziców, z kolei po 10 miesiącach jest w stanie odbierać cichsze bodźce dźwiękowe i reagować na nie odwracaniem głowy. Jeżeli zauważysz, że Twoje dziecko w określonym wieku nie zwraca uwagi na dźwięki, rozważ przeprowadzenie badania słuchu.
W przypadku starszych dzieci o wiele łatwiej jest zaobserwować niepokojące objawy, które mogą świadczyć o problemach ze słuchem. Są to między innymi: brak reakcji na wołanie, problemy z koncentracjąoraz trudności z rozróżnianiem słów podczas hałasu.
Jaki rodzaj badania słuchu najlepiej wybrać?
Nasi specjaliści, po przeprowadzeniu wnikliwego wywiadu, zdecydują jaki rodzaj badania słuchu będzie odpowiedni w przypadku Twojego dziecka. Następnie mogą zaproponować Ci kilka metod, w tym:
- testy przesiewowe
- odpowiedzi słuchowe z pnia mózgu
- tympanometrię
- otoemisję akustyczną
- behawioralne testy słuchu